Jak uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrzeszowie świętują 11 listopada?

Patriotyczna potrawa
 
Polska fasola z orzełkiem czyli fasola niepodległości to karłowata fasola biała, której nasiona cechuje czerwono- wiśniowa plamka w kształcie orła w koronie. Być może uprawiamy ją, nie zdając sobie jednak sprawy, jaką niezwykłą i długą ma historię.
Oczywiście fasola nie jest w Polsce rośliną rodzimą, przyjechała pewnie do Europy z Ameryki być może już z Kolumbem. W całej Europie można znależć fasolę z podobnym znaczkiem, natomiast chyba nigdzie, tak jak u nas, fasola z orzełkiem nie odegrała tak ważnej, historycznej roli. Nie tylko dostarczała niezawodnie wspaniałych zbiorów nasion, ale w czasach zaborów podtrzymywała w rozproszonym i udręczonym narodzie ducha patriotyzmu. Uprawiano ją potajemnie, bo za jej posiadanie groziły wtedy surowe represje - stąd sadzono ją pomiędzy ziemniakami, by trudniej było ją odnaleźć.
Później na wiele lat odeszła w zapomnienie i zniknęła z powszechnej uprawy, ale na szczęście nie zaginęła zupełnie. W 2010 roku portal potrawyregionalne.pl poinformował, że udało się odnaleźć tę niezwykłą odmianę w gospodarstwie pod Nowym Sączem. Prawdopodobnie w niewielkich ilościach zachowała się też w innych regionach kraju, powróciła do polskich ogródków i może pojawić sie na naszych stołach z okazji Święta Niepodległości obok tradycyjnej gęsiny i rogali świętomarcińskich.
 
Z okazji 11 listopada uczniowie ZS NR 2 w Ostrzeszowie przygotowali paotrawy patriotyczne i prezentacje multimedialne dotyczące Święta Niepodległości i patiotyzmu.
Przykładowe prace
 Historia.ppsx
 medale_odznaczenia.ppsx

Opracowanie: Anna Łukasik