Informatycy w Anglii.

Grupa dziesięciu uczniów z naszej szkoły, pod opieką nauczyciela języka angielskiego, p. Andrzeja Kułaka odbywa dwutygodniowe praktyki zawodowe w mieście Exeter, stolicy hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii, w ramach projektu: „ Europejska mobilność uczniów ZS Nr 2 w Ostrzeszowie – nowe umiejętności, nowe doświadczenia”.

 To piękne miasto nad rzeka Exe, oddalone od morza o 15 kilometrów. Uczniowie mieszkają u angielskich rodzin, natomiast praktyki odbywają w firmach – jest więc szansa na praktyczną naukę i szlifowanie języka oraz poznawanie kultury i życia codziennego w Wielkiej Brytanii. 

Praktyki związane są z profilem zawodowym uczniów; ponieważ są to uczniowie trzeciej klasy technikum informatycznego, dlatego miejsca praktyk związane są właśnie z tą profesją. Nasi informatycy zdobywają nowe doświadczenie zawodowe zajmując się sprawami informatycznymi w szkole językowej, punkcie usługowym napraw sprzętu komputerowego, sklepie, bibliotece czy w agencji nieruchomości. Praktyki polegają na codziennej pracy w środowisku informatycznym – a więc jest to między innymi przetwarzanie informacji, obsługa informatyczna, czy budowa stron internetowych. To nie tylko szansa na sprawdzenie swoich umiejętności informatyczno-językowych, ale także poznanie warunków pracy w angielskich firmach.

Po dniu praktyk uczniowie mają szansę na spędzenie aktywnie czasu wolnego. Zwiedzamy miasto i okoliczne miejscowości, ale także poznajemy lokalną kulturę, zwyczaje i kuchnię. W ubiegłym tygodniu uczniowie uczestniczyli w lekcji Kenpo Karate, poznali tradycyjne jedzenie w angielskim pubie, natomiast w weekend zwiedzili miejscowe muzeum i katedrę, mieli okazję na zakup pamiątek w lokalnych sklepach i galeriach. W niedzielę wzięli udział w całodniowej wycieczce do pobliskich miejscowości turystycznych: najpierw był to Topsham, a później Exmouth. Mimo typowej tutaj pogody angielskiej – czyli cztery pory roku jednego dnia – w czasie wycieczki  było błękitne niebo i świeciło słońce. W tym tygodniu czeka nas jeszcze lekcja wspinaczki , wieczór filmowy, zakończenie i wręczenie certyfikatów no i… lot powrotny do Polski.

 

 


Opracowanie: Andrzej Kułak