Olimpiada młodych rolników

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKOŁ NR 2 IM. PRZYJAŹNI POLSKO-NOREWSKIEJ W OSTRZESZOWIE

W FINALE KRAJOWYM OLIMPIADY MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH 2019

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły sprawdzili swoje umiejetności w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych. Olimpiada przebiegała trójetapowo, począwszy od Eliminacji Szkolnych (Środowiskowych), poprzez Finały Wojewódzkie, a kończąc na Finale Krajowym w dniach 14-15 marca 2019 r., podczas jubileuszowych XXV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

 Olimpiada obejmowała szeroki zakres tematyczny, poczynając od produkcji roślinnej i zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ekonomiki i zarządzania, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy po zagadnienia dotyczące wspólnej polityki rolnej oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorem przedsięwięcia był Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej. Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Osiągając cele Olimpiady, młodzi producenci wzbogacają swoje umiejętności zawodowe a jednocześnie pogłębiają wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do systematycznego rozwoju polskiego rolnictwa. Celami przyświecającymi organizacji kolejnych edycji Olimpiady jest m. in.: rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych, rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego, wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk oraz  popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.  Mottem przewodnim Olimpiady jest hasło: „Razem budzimy energię jutra”.

Dla naszych uczniów wielkim sukcesem okazał się Finał Wojewódzki, w którym z kilkudziesięciu startujących uczestników do Finału Krajowego weszło tylko pięciu najlepszych, wśród których drugie miejsce zajął Tomasz Olejnik – uczeń trzeciej klasy technikum rolniczego oraz Piotr Urbaniak – uczeń drugiej klasy technikum, który zajął czwarte miejsce. Ich sukces jest tym bardziej znamienny, iż rywalizowali ze studentami oraz aktywnymi i wykształconymi kierunkowo producentami rolnymi (przedział wiekowy od 17 do 40 lat).

Pierwszy etap Finału Krajowego odbył się w Modliszewicach, wsi w województwie świetokrzyskim i składał się z dwóch części: pierwszej pisemnej i drugiej praktycznej, do której z około 60 uczestników kwalifikowało się tylko 33. Pytania części pierwszej były niezwykle szczegółowe i wymagały szerokiej wiedzy rolniczej. Okazały się też niezwykle trudne dla startujących. Do części praktycznej udało się zakwalifikować Piotrowi, który musiał zmierzyć się w niej z zagadnieniami mechanizacji rolniczej oraz rozpoznawaniem gatunkowym wielu zwierząt hodowlanych, roślin uprawnych oraz chwastów. Rozstrzygnięcie tej części i wyłonienie dziesiątki najlepszych odbyło się następnego dnia podczas jubileuszowych XXV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach. Miomo tego, iż Piotr nie znalazł się w tej grupie jest to dla niego i dla Tomka ogromny sukces, że doszli tak daleko będąc dopiero na początku swojej drogi w edukacji rolniczej i rywalizując ze znacznie bardziej doświadczonymi i wykształconymi rolnikami. Zarówno Piotr jak i Tomek twierdzą, że się nie poddają i w przyszłym roku znowu podejmą wyzwanie. Ja z mojej strony mogę tylko dodać, iż jestem bardzo z nich dumna, podobnie jak  cała szkoła i cieszę się, że mogłam im towarzyszyć jako opiekun w ich zmaganiach oraz życzę im dalszych sukcesów bo na pewno na nie zasługują.

Opiekun Ewa Karwacka


Opracowanie: Ewa Karwacka