W Zespole Szkół nr 2 wiemy, jak połączyć naukę z życiem

Wszyscy w naszym regionie znają popularny „FUM”, ale czy wszyscy wiedzą, że kształcimy najlepszych specjalistów? Oto gość, który umie umówić o swojej pasji.

Każdy logistyk to doskonale zorganizowany człowiek. Nie wiedzieliście? No właśnie. Dlatego warto było być z nami 19 maja 2016 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej, gdzie odbył się wykład , który dla uczniów Technikum Logistycznego oraz wybranych klas Liceum Ogólnokształcącego, wygłosił wykładowca Katedry Zarządzania Produkcją i Logistyki, Wydziału Inżynierii Zarządzania, Politechniki Poznańskiej, mgr inż. Andrzej Klimek. Tematem wykładu „Czy logistyka może być ciekawa?”, była szeroko pojęta Logistyka, jej zastosowanie zarówno w życiu każdego człowieka jak i wielkiej korporacji. Wykładowca przedstawił perspektywy zawodowe dla przyszłych absolwentów szkół i uczelni logistycznych. Prelegent , jako były pracownik firmy Odra Trans Wrocław, zajmującej się rozwiązaniami logistycznymi w transporcie wodnym śródlądowym, sporo uwagi poświęcił praktycznym aspektom rozwiązań logistycznych, z których obecnie korzystamy, dokonał także porównania Polski do innych krajów Unii Europejskiej, akcentując wzrost znaczenia logistyki wynikający z rozwoju potrzeb ludzkości.
Każdy z nas, aby funkcjonować, czy chce czy nie , musi się przemieszczać, robić zakupy, nadawać przesyłki. Transport jest zatem kluczową dziedziną życia, zaś specjaliści od jego organizacji mają coraz większy wpływ na nasze życie. Logistyk jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów na rynku europejskim - tak brzmiały pierwsze słowa wykładu p. Andrzeja Klimka, który na podstawie własnych doświadczeń przedstawił uczniom, perspektywy zawodowe, które czekają na nich po skończeniu technikum logistycznego. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem. Były brawa, kuluarowe rozmowy i zaproszenie dla Pana Andrzeja Klimka, aby jesienią odwiedził nas powtórnie. Nasz zacny gość zadeklarował chęć współpracy i zachecał do odwiedzenia Politechniki Poznańskiej.

Komu jesteśmy potrzebni?
Zadaniem logistyka jest działanie na rzecz firmy i konfigurowanie wszystkich zasobów (ludzi, magazynów, materiałów) i narzędzi (np. oprogramowania komputerowego, transportu) tak, aby osiągnąć jak najlepszy efekt finansowy. Do najpopularniejszych branż, które poszukują logistyków należą przede wszystkim: przemysł, budownictwo, handel i usługi a także informatyka oraz telekomunikacja. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w spedycji krajowej i międzynarodowej, co tworzy swoista sieć powiązań, ale mówiąc najprościej zadaniem logistyka jest dostarczenie właściwego towar, właściwemu klientowi, we właściwym czasie, na właściwe miejsce. Reszta jest tylko rozwijaniem tej jakże obrazowej definicji. Szybko rozwijająca się w polska gospodarka potrzebuje specjalistów. Wszystko, co wytworzy przemysł, musi być: przewiezione, dostarczone, przechowane i tym profilem działalności gospodarczej zajmuje się logistyka – nadzorując nieustanny przepływ: materiałów, informacji i pieniędzy w przedsiębiorstwach i między nimi. Uczniowie każdego dnia przekonują się o interdyscyplinarności logistyki, która za cel stawia sobie przygotowanie specjalistów potrafiących łączyć nowoczesną wiedzę, umiejętności inżynierskie z wiedzą oraz umiejętnościami menedżerskimi.


Opracowanie: Aleksandra Zmuda