Ogólny      2014-05-13 22:23:24

Podsumowanie XI edycji ogólnopolskiego

Nadszedł czas aby podsumować XI edycję ogólnopolskiego "Dnia przedsiębiorczości", programu skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Realizowany jest on we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, którego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.
"Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej poprzez odbycie jednodniowych praktyk w wybranym przez siebie miejscu pracy.
Dzięki wieloletniej współpracy nauczycieli podstaw przedsiębiorczości z Zespołu Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej Pań: Doroty Kusiak i Ewy Karwackiej z fundacją, 178 uczniów szkoły uczestniczyło w projekcie odbywając praktyki w 32 firmach i instytucjach. Dzięki temu mieli możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym miejscu pracy, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową i zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Do akcji włączyły się następujące firmy i instytucje: Komenda Powiatowa Policji, Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy, BZ WBK, Kryta Pływalnia Oceanic, GFM Rusztowania w Grabowie, Restauracja Dworek, Zajazd Ostrzeszów. Jerzy Andrzejewski, Sklep ogrodnik. Renata Kolińska, Edar. Sklep odzieżowy. Pośpieszyńska A., Biuro Podróży ?Kwiat pustynni? w Ostrowie Wlkp., RUDAPYTA s.c. Pyta Sylwia, Rudnik Wioletta, Agromet sp. z o.o., Skład Budowlany. Renata Cegiełka w Grabowie, Dom Dziecka w Ostrzeszowie, Aplisens s.a. w Ostrowie Wlkp., Restauracja ?Dwór Stary Chotów?, ?Ogrodnictwo? Kempa, Fabryka Mebli ?UNIMEBEL? Jan Mucha, ?MEBLECH? Lech Banaś, MAYR POLSKA sp. z o.o., Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Ostrzeszowie, Straż Pożarna, Iwona Sroczyńska. Ogrody, projekty i realizacje. w Niedźwiedziu, Alicja Nawrocka PHU Mieszała w Grabowie n. Prosną, ? POLLENA? Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej Sp. z o.o., Ośrodek Rozwoju Edukacji w Ostrzeszowie, PPHU FUMO Ostrzeszów Sp. z o.o., Publiczne Przedszkole w Kraszewicach, E. Żmuda sp. j. Teresa Żmuda, Paweł Żmuda w Ostrzeszowie, ?Borex? Produkcja i sprzedaż palet drewnianych w Kraszewicach, Ratownictwo Medyczne Wawrzyniak w Ostrzeszowie oraz firma ?Jarczak? Przewozy autokarowe, która ufundowała transport do firm znajdujących się poza terenem powiatu ostrzeszowskiego.
Program został przyjęty przez uczestników z dużym entuzjazmem. Zarówno uczniowie jak i pracodawcy docenili walory projektu, wyrażając chęć współpracy w tym zakresie w następnych latach. Być może dla niektórych absolwentów ZS Nr 2 zaowocuje to również podpisaniem umowy o pracę.

Opracowanie: archiwum