Turystyka      2014-04-25 20:20:20

Etiopia- różnorodność i odmienność kulturowa - czyli lekcja geografii w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrzes

Uczniowie klas licealnych o profilu turystyczno - europejskim oraz technikum z rozszerzonym programem geografii byli uczestnikami niezwykłej lekcji.

W czwartek 24 kwietnia br gościliśmy, po raz kolejny w murach naszej szkoły, niezwykłego człowieka, geografa i podróżnika pana Bolesława Grabowskiego z Nowej Rudy. Nasz gość niedawno wrócił z kolejnej swojej wyprawy, tym razem z Afryki Wschodniej ? z Etiopii.
Etiopia to fascynujący kraj, jedyny w Afryce (obok Egiptu), który posiada tak bogatą i ciekawą kulturę. Wbrew stereotypowym wyobrażeniom pustyni i głodu, znaleźć tu można wspaniałe zabytki i piękne historie. Kraj ten nazywany jest wyspą czarnego chrześcijaństwa - gdzie od IV wieku naszej ery funkcjonuje ortodoksyjny kościół koptyjski.
Etiopia to także Harer - jedno z najświętszych miast islamu, nie licząc Mekki i Jerozolimy, zaś w Dolinie Omo można zobaczyć jak żyją niezwykłe plemiona Mursi lub Arbore. Dowiedzieliśmy się także, że w Muzeum Narodowym można spotkać się z naszą pra...pra... pra...babcią - Lucy - uznawaną przez, niektórych za pramatkę ludzkości, czyli najbardziej kompletne znalezisko człowieka pochodzące sprzed 3,5 mln lat.
Etiopia to też miejsce, gdzie zaczęto uprawiać najlepszą gatunkowo kawę - Arabicę, a jej pierwsze plantacje pochodzą właśnie z Wyżyny Abisyńskiej. Tutaj można też skosztować dość prostego, ale pożywnego dania injery, rodzaju chleba ze zfermentowanego zaczynu różnych mąk, wypiekanego na kształt placka i podawanego z różnymi sosami.
Nasz podróżnik podkreślił, że Etiopia bardzo silnie rozwija infrastrukturę drogową i pewnie za parę lat dzikie i nieodgadnione miejsca tego kraju staną się skomercjalizowane i nastawione na turystykę masową.
Pięknie dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony nam czas i relację z podróży, uczniowie już czekają na następne spotkania!!!

Opracowanie: archiwum