Turystyka      2014-03-13 19:04:38

II Wielkopolska Lekcja Geografii

13 marca był wyjątkowo udanym szkolnym dniem w Zespole Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko - Norweskiej w Ostrzeszowie. Po raz drugi udało się bowiem zorganizować Wielkopolską Lekcję Geografii.

Tegoroczna przebiegała pod hasłem zaczerpniętym ze słów Jacka Pałkiewicza uznanego w świecie podróżnika i eksploratora : "Celem podróży jest często nie tyle punkt docelowy , co sama droga" .

Za sprawą zaproszonych gości atmosfera tego dnia była akademicka i światowa. Akademicka , ponieważ prelegentami byli wykładowcy szkół wyższych : dr Tomasz Brańka - prodziekan ds. współpracy z zagranicą, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu , który "przybliżył i ocieplił" nam Grenlandię oraz dr Beata Kaczor - wykładowca na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF Poznań , która tym razem odkrywała przed nami tajemnice Bieszczad . Światowa , ponieważ dzięki zaproszonym ,nietuzinkowym osobistościom spośród podróżników zawędrowaliśmy do Indochin ( wykład p. Michała Pieca ) ,a także przyjrzeliśmy się dokładniej różnicom religijnym na świecie (wykład p. Roberta Robba Maciąga - Religie świata )

Gwoździem programu była jednak transmisja na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i spotkanie z Panią dr Dagmarą Bożek - Andryszczak - pracownikiem Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zaangażowanej w badania naukowe zarówno w Arktyce jak i na Antarktydzie. Wiele radości sprawili też organizatorom licznie przybyli na Lekcję Geografii uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi nauczycielami. Przymiotnik -wielkopolska - zobowiązuje , dlatego zaproszenie na Lekcję skierowano w tym roku także do ostrowskich liceów , które również pozytywnie na nie odpowiedziały . Szczególnie sympatycznymi gośćmi byli najmłodsi uczestnicy Lekcji Geografii - uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 . I dla nich znalazły się treści ciekawe ,a nawet zabawne, w wykładzie o Grenlandii.

Mimo ,iż Lekcja odbywała się z dala od szkolnych murów a uczniowie ,zrelaksowani, zasiadali w wygodnych ,kinowych fotelach ,ogrom przekazanej przy tej okazji wiedzy geograficzno - krajoznawczej jest nie do przecenienia . Z pewnością taka lekcja zaowocuje też inspiracją i odwagą w planowaniu własnych podróży przez niejednego młodego człowieka , który tam był.

Renata Kubiaczyk

Opracowanie: archiwum