im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2017-06-05 14:33:30

Profesjonalne warsztaty barmańskie w Zespole Szkół Nr 2

W ramach projektu „Zawodowcy na 6stkę” przez cały tydzień w Zespole Szkół Nr 2 odbywały się warsztaty barmańskie.

W kursie wzięło udział 10 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych, choć chętnych do zdobycia umiejętności barmańskich było o wiele więcej.
Szkolenie prowadzone było przez zawodowego barmana na profesjonalnym stanowisku w pełni wyposażonym w sprzęt i alkohole, aby jak najbardziej przybliżyć uczniom specyfikę pracy za barem. Taka forma zdobywania wiedzy bardzo spodobała się młodzieży. Trener zjednał sobie uczniów i stworzył doskonałą atmosferę do nauki. Było dużo praktyki i choć warsztaty trwały po kilka godzin dziennie, to nikt nie narzekał na zmęczenie i nudę.
Program szkolenia obejmował między innymi zagadnienia związane z kulturą i etyką zawodu barmana, organizacją i technikami pracy oraz kształtowaniem pewności siebie. Uczestnicy zapoznali się ze sprzętem i miarami barowymi, rodzajami stosowanego szkła, a także ze wszystkimi kategoriami alkoholi jakie spotykane są w światowych barach. Opanowali zasady sporządzania koktajli oraz serwowania napojów alkoholowych i bezalkoholowych, co ułatwiło im pracę podczas zajęć praktycznych.
W trakcie codziennych intensywnych treningów za barem młodzież do perfekcji opanowała przyjmowanie i realizację zamówień oraz sporządzanie drinków przy użyciu odpowiednich składników i w szybkim tempie. Nie zabrakło ćwiczeń z użyciem kilku shakerów równocześnie, efektownego żonglowania butelkami i shakerami, eksperymentów z zastosowaniem soków, syropów, mleka, jaj i wielu innych komponentów. Trener zaprezentował także uczniom kilka bardzo ciekawych trików barmańskich, które wprawiają w zachwyt gości najlepszych restauracji.
Warsztaty zakończyły się rozdaniem certyfikatów, które uczniowie mogą włączyć do swojej dokumentacji zawodowej i pochwalić się nimi podczas rozmów z pracodawcami.

Opracowanie: Barczyńska Iwona