im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2017-06-04 22:06:00

Doskonalenie zawodowe uczniów technikum architektury krajobrazu w ZS nr 2

Projekt „Zawodowcy na 6stkę” przewiduje dla młodzieży z technikum architektury krajobrazu wiele form doskonalenia umiejętności zawodowych.

Właśnie zakończyły się trzydniowe warsztaty z pielęgnacji ogrodów, w których wzięło udział 20 uczniów.
W pierwszym dniu uczestnicy warsztatów zdobywali wiedzę teoretyczną na temat zakładania i pielęgnowania ogrodu, planowania rabat, uprawy gleby, nasadzeń roślin oraz ich dalszej pielęgnacji. Mieli okazję zapoznać się z programem do projektowania ogrodów Gardenphilia i wykonać swoje pierwsze projekty. Kolejne dni poświęcone były na praktyczne ćwiczenia w plenerze, podczas których młodzież wykonywała zabiegi pielęgnacyjne istniejącego ogrodu, między innymi przycinanie prześwietlające i odmładzające krzewów, wertykulacja i areacja trawnika oraz przygotowanie podłoża, nawożenie organiczne i mineralne. Pod kierunkiem wykładowców uczniowie zakładali również rabaty, sadzili rośliny, zakładali nowy trawnik i tworzyli własne kompozycje, które można podziwiać na terenie wokół szkoły. Nauczyli się ergonomicznie wykorzystywać przestrzeń i prowadzić prace pielęgnacyjne tak, aby zachować wartości estetyczne i dekoracyjne ogrodu.
Podczas warsztatów uczniowie wykazywali się dużą aktywnością i zaangażowaniem. Z zainteresowaniem chłonęli wiedzę i praktyczne wskazówki przekazywane przez autora programu Gardenphilia oraz wykładowcę Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Warsztaty zakończyły się rozdaniem certyfikatów, które stanowią potwierdzenie zdobytej wiedzy i umiejętności oraz są inspiracją do dalszego rozwoju zainteresowań związanych z krajobrazem i ogrodem.

Opracowanie: Barczyńska Iwona