im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2017-03-15 16:18:04

Wystawa fotograficzna Amelli Dolata w naszej szkole

Amelia Dolata to uczennica drugiej klasy liceum w ZS Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej. Spośród wielu zainteresowań cechujących uczennicę naszej szkoły największą jej pasją jest fotografia.

Pod koniec ubiegłego roku Amelia wraz z czwórką szczególnie uzdolnionych uczniów z ostrzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych otrzymała stypendium starosty. Spośród wielu zainteresowań cechujących uczennicę naszej szkoły największą jej pasją jest fotografia, którą na bieżąco rozwija. Amelia to laureatka konkursów fotograficznych zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym, w tym:

- Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym FOT-ON „Wzór”,

- Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „PORTRET 2016”,

- Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym „JA”,

- Ogólnopolskim Konkurs fotograficzny „Pozytywy Według Zbigniewa Libery”.

Chciałabym zaprosić Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów naszej szkoły do obejrzenia wystawy fotograficznej Amelii Dolata w Sali 2w8. Wyboru zdjęć i aranżacji autorka dokonała samodzielnie. Dominują doskonałe portrety, ale jest też kilka ciekawych fotografii reportażowych. Koncept wystawy Amelii kryje w sobie hasło ameliadolata.pl umieszczone pośród starannie wyselekcjonowanych zdjęć. Warto zajrzeć pod wskazany adres, aby odnaleźć kilka informacji o autorce strony i mieć możliwość obejrzenia całego zbioru prac fotograficznych Amelii.

Amelia Dolata sama o sobie: Urodziła się w 1999 roku, od 2009 roku stawia fotograficzne kroki, którym początek dało prozaiczne zdarzenie - obejrzenie serialu z fotografem w roli głównej. Mieszka w małym miasteczku południowej Wielkopolski. Uczy się w liceum o profilu turystycznym. Fotograficzne umiejętności szlifuje pod okiem fotografików Stowarzyszenia ROD Wieża 1916. Jej zdjęcia znalazły uznanie na wielu konkursach regionalnych i ogólnopolskich(…) Amelia na swoich fotografiach szuka graficznych połączeń światła i kolorów. Najchętniej fotografuje ludzi i życie miasta. Oprócz fotografii pasjonuje ją skandynawski minimalizm, Pink Floyd i ubrania w paski. Pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl podczas oglądania prac Amelii to te wypowiedziane niegdyś przez amerykańskiego fotografa Eliota Elisofona „Większość ludzi próbuje zawrzeć w fotografii zbyt wiele elementów. Jeżeli robisz zdjęcie dziecka bawiącego się na łące, fotografuj dziecko, a nie drzewa, dom i wszystko, co jest w zasięgu wzroku. Fotografia jest w rzeczywistości pewną deklaracją i im bardziej jest przejrzysta, tym jest lepsza.”

Bohaterki zdjęć Amelii magnetyzują spojrzeniem. Zasada mocnego akcentu kolorystycznego potęguje efekt a opalizujące bańki mydlane wraz z tym razem nie Dalego zegarem symbolizują i odmierzają nieuchronnie uciekający czas. Myślę, iż dla większości zdjęć Amelii punktem wyjścia jest znana w fotografii zasada – less is more.

Martin Parr, jeden z najbardziej znanych brytyjskich fotoreporterów, który zajmuje się tematyką społeczną, fotografią dokumentalną i artystyczną, a obecnie pełni funkcję prezesa agencji Magnum Photos, powiedział kiedyś, iż „fotografia jest najprostszą rzeczą na świecie, ale jest bardzo skomplikowana, żeby naprawdę działała.”

Na tym też polega sukces zdjęć Amelii Dolata – nie sposób pozostać na nie obojętnym, bo jej zdjęcia są zrobione z uczuciem i magią sprawczą współodczuwania u oglądających. Amelia rozwinęła w sobie sztukę obserwacji na niezwykle wysokim poziomie. Jej portretowane to koleżanki z sąsiedztwa, a krajobrazy i cuda natury stanowią lokalne, ostrzeszowskie plenery. W końcu sztuka obserwacji to „umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. (…)nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić” (Elliott Erwitt).

Fotografie Amelii Dolaty to dokumentacja przemyślanych zapisów rzeczywistości. Fascynująca jest jej precyzja i nieprzypadkowość. Na fotografiach autorki widać również eksperymenty z techniką robienia zdjęć, co wpisuje się w nurt fotografii artystycznej. W pracy przygotowanej na Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego Amelia starała się wykazać zależność między literaturą a dagerotypią w poezji Norwida, co tylko potwierdza liczne pasje i interdyscyplinarne zainteresowania naszej uczennicy.

Źródła:

Opracowanie: Anna Klósak