Informatyka      2014-01-28 19:27:18

Technicy z ZS Nr 2 praktykują na Politechnice Poznańskiej

Projekt "Czas zawodowców" nabiera w naszej szkole coraz bardziej nabiera zawodowych rumieńców. Już trzy klasy były na tygodniowych praktykach, zwanych laboratoriami na Politechnice Poznańskiej.

Trzy klasy, trzy różne zawody. Pierwszą grupą byli uczniowie klasy 4a TI, czyli popularnie mówiąc: informatycy. W ramach tygodniowych zajęć uczniowie mogli zapoznać się, można rzec informatyką XXI wieku. Uczyli się programować roboty, maszyny sterujące, spawali światłowody, a absolutnym przebojem były zajęcia z drukarkami 3D. Drukarki tego typu dopiero wchodzą w użytkowanie, a ich znaczenie i rola w naszym życiu będzie nieoceniona.
Drugą grupą uczniów byli technicy logistycy. Uczniowie tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny przemysłu, na tydzień czasu, zostali dosłownie zamknięci w symulacyjnej firmie logistycznej. Zajmowali się: tworzeniem etykiet logistycznych, planowaniem rozmieszczenia magazynu, symulacją prac magazynowych przy użyciu programu FlexSim, planowaniem tras transportowo-spedycyjnych drobnicy z uwzględnieniem czasu dostarczenia towaru, godzinami pracy kierowcy, ładownościami samochodów, przebytych kilometrów a także poniesionych kosztów, mogli również "pobawić się" suwnicami na makiecie magazynu.
Trzecia klasa biorąca udział w laboratoriach, to technicy mechatroniki odbywający swe praktyki w ultranowoczesnym Wydziale Mechatroniki Politechniki Poznańskiej. Uczniowie byli podzieleni na trzy osobowe grupy, które musiały przeprowadzić po 15 doświadczeń. Eksperymenty dotyczyły: elektroniki analogowej, silników elektrycznych, programowania mikrokontrolerów i sterowników PLC, oraz układów pneumatycznych. Wspólną częścią dla wszystkich klas było szkolenie BHP i p.poż, a także testy wejściowe i wyjściowe.
Projektodawca wszystkim uczniom zapewnia bezpłatny nocleg w hostelu Art w którym na kilka dni uczniowie znaleźli wygodne schronienie z pełnym wyżywieniem. Uczniowie biorący udział w projekcie podkreślają z całą stanowczością wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć oraz bardzo dobrą organizację ich pobytu w Poznaniu. No i wartością dodaną projektu jest zapewne fakt, że uczniowie mogli jako jeden organizm klasowy zobaczyć siebie w innych okolicznościach, niż tylko własna szkoła. Kolejne klasy wyjadą już w marcu i czerwcu.

Opracowanie: archiwum