im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2016-12-18 18:51:37

Wycieczka edukacyjno – rekreacyjna do Wrocławia

Tradycyjnie już początek grudnia wiąże się w naszej szkole z wyjazdem uczniów do Wrocławia , który wciąż zaskakuje nas nowymi miejscami wartymi odwiedzenia.

Również w tym roku, 2 grudnia , odbyła się taka wycieczka , w której uczestniczyli uczniowie zarówno klas licealnych jak i techników.
Wycieczka miała charakter zarówno edukacyjny jak i rekreacyjny. Edukacji służył pobyt w ośrodku Hydropolis , czyli centrum wiedzy o wodzie.
Jest to zespół wystaw znajdujących się w zabytkowym, XIX-wiecznym, podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Wystawa podzielona jest na 8 stref tematycznych. Każda z nich przedstawia wodę z innego, fascynującego ujęcia. Na szczególną uwagę zasługuje strefa nazwana Historia inżynierii wodnej .Od zarania dziejów wszystkie wielkie cywilizacje rozkwitały w sąsiedztwie wody. Człowiek starał się ją podporządkować i wykorzystać do swoich celów. W tej strefie można zobaczyć wodne wynalazki wielkich starożytnych inżynierów oraz zapoznać się z rozwojem cywilizacji starożytnego Egiptu, nierozłącznie związanej z Nilem.
Ponadto wyjątkowo wierne modele statków – od starożytnych po dzisiejsze – ukazują ewolucję konstrukcji pływających na przestrzeni wieków.
Kolejnym wyjątkowym obiektem na trasie wycieczki był Stadion Piłkarski. Charakterystycznym elementem konstrukcji stadionu jest jego elewacja zbudowana z półprzezroczystej siatki wykonanej z włókna szklanego pokrytego teflonem . Dach stadionu jest częściowo przeszklony dla zwiększenia naturalnego oświetlenia. Murawa jest naturalna , co wiąże się z nieustannymi inwestycjami w utrzymanie jej wysokiej jakości. Wyjątkowość tego stadionu polega na tym , że jest on zaklasyfikowany jako obiekt o najlepszej „widoczności ”. Dzięki niezwykle stromej konstrukcji widowni z ostatnich rzędów , tzw. korony stadionu , można oglądać to, co dzieje się na boisku gołym okiem – a jest to wysokość aż 6-tego piętra !
W programie wycieczki znalazł się także czas na zimową już formę rekreacji , czyli jazdę na łyżwach.
Ostatnim , ale także istotnym elementem był pobyt na Starym Rynku , gdzie już na dobre rozgościł się Bożonarodzeniowy Jarmark . W ten wieczór , ku uciesze dzieci ,ale i licznie zgromadzonych dorosłych , rozbłysła światełkami przepiękna choinka . Od tego dnia będzie podziwiana przez tłumy miejscowych i przyjezdnych przetaczające się wśród świątecznych kramów i instalacji.
Pełni wrażeń powróciliśmy późnym piątkowym wieczorem do Ostrzeszowa planując kolejne wyjazdy.

Opracowanie: Kubiaczyk Renata