im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2016-11-02 08:54:47

Fantastyczne lekcje informatyki w wymiarze 3D

Prezentacja własnoręcznie zbudowanej drukarki 3D.

Szkolne życie wydaje się toczy się utartym trybem , odmierzanym kolejnymi dzwonkami, pomiędzy którymi uczymy się wszyscy , uczniowie i nauczyciele. Może trudno się do tego przyznać, ale czasem w tym codziennym rytmie pojawia się rutyna, która w sumie nie wnosi niczego nowego. Są jednak dni, lekcje , które przechodzą do historii naszej szkoły. W piątkowe przedpołudnie zostały przeprowadzone bardzo innowacyjne lekcje dla uczniów klas II technikum informatycznego. Nauczycielem, prelegentem był nie kto inny jak sam Dawid Podjuk z klasy III naszego Liceum.
Nasz wybitny chemik, okazuje się jest także sprawnym mechatronikem, programistą oraz praktykiem. Swym młodszym kolegom zaprezentował drukarkę 3D, nie kupioną , ale samodzielnie skonstruowaną , zarówno w wymiarze mechanicznych części, jak i informatycznego oprogramowania . O drukarce 3D każdy słyszał, z dwóch wymiarów naszych kartek wyrwaliśmy się w trzeci wymiar, ale tak naprawdę mało kto wie jak to do końca działa. Opowieść Dawida i prawdziwa praca drukarki w czasie tych fantastycznych lekcji pozwoliła zrozumieć „Jak to jest zrobione” parafrazując tytuł znanego programu popularno-naukowego. Dowiedzieliśmy się, jakie części trzeba kupić, jakie samemu można sobie wydrukować, ile można na tym zaoszczędzić no i ile można w przyszłości zarobić. Jestem pewny, że techniczna opowieść i powstająca w trakcie lekcji drukowana mechaniczna część zainspiruje uczniów klas II do większego zainteresowania przedmiotami informatycznymi. Był też na tych lekcjach nauczyciel fizyki, który w swej szkolnej drodze posługiwał się „ręcznym drukiem” a pojęcie komputera pojawiało się gdzieś daleko w świecie zachodnich technologii, każdemu z czytających ten tekst może z pewnym niedowierzaniem czy dystansem osobiście potwierdzić, że tak było i że naprawdę się to zdarzyło.

Opracowanie: Miguła Robert - Kierownik szkolenia zawodowego