im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2016-09-29 23:31:15

Europejski Dzień Języków w Zespole Szkół nr 2

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

27 września w Zespole Szkół nr 2 obchodziliśmy Europejski Dzień Języków pod hasłem przewodnim: „Język na rynku pracy” oraz „Język w rozrywkach umysłowych”. Wypełniły ten dzień liczne quizy i konkursy, ale także wykłady mające na celu uświadomić uczniom przydatność języków obcych i coraz większe ich znaczenie w zdobyciu dobrej pracy w przyszłości.
Uczniowie klas pierwszych i drugich liceum i technikum brali udział w licznych konkursach z trzech języków obcych nauczanych w naszej szkole: języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Odbyły się następujące konkursy:<

• konkurs sprawdzający wiedzę o krajach niemieckojęzycznych zorganizowany przez p. I. Wrońską
  • quiz angielsko - hiszpański, w którym uczniowie podzieleni na grupy, odpowiadali na pytania związane z kulturą, historią i geografią obu krajów zorganizowany przez p. M. Gaszewską i p. M. Kraśnicką
  • konkurs ortograficzny z języka angielskiego zorganizowany przez p. A. Kułaka
Wszystkie trzy konkursy zostaną rozstrzygnięte w przyszłym tygodniu, a wyniki i informacje o nagrodzie - niespodziance ukażą się na stronie internetowej szkoły. Oprócz konkursów związanych z wiedzą uczniów, odbył się także konkurs kulinarny na najlepszą potrawę angielską, niemiecką lub hiszpańską. Jury w składzie p. I. Wrońskiej (germanistki z naszej szkoły), M. Janickiej (uczennicy z naszej szkoły) oraz p. Z. Szmaja ( wicedyrektora naszej szkoły) wyłoniło zwycięską potrawę – „Hiszpańskie pocałunki” przygotowaną przez Darię Rachutę i Sylwię Mazurek z klasy IIRZ. W programie znalazł się także konkurs na wykonanie rzeźby z warzyw i owoców w kształcie symbolu kojarzącego się z krajami niemiecko, angielsko lub hiszpańskojęzycznymi zorganizowany przez p. A. Mańkowską. Zdjęcia rzeźb są udostępnione na szkolnym facebooku, a zwycięzcą zostanie wykonawca rzeźby z największą ilością „lajków”.
Najważniejszą częścią naszego spotkania było przedstawienie przez uczniów klas IV technikum prezentacji z praktyk zagranicznych, które odbyły się w Anglii i w Niemczech w kwietniu br. i były realizowane w ramach projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej „Erazmus +”. Prezentacje uczniów poprzedziła krótka wypowiedź Pani Eweliny Ulichnowskiej – Kosik, koordynatora projektów, która nakreśliła ideę praktyk zagranicznych i płynące z nich korzyści dla uczniów.
Ponadto, lokalne firmy zaangażowały się w szczytny cel, jakim jest promowanie nauki języków obcych wśród młodzieży i uświetniły nasze spotkanie obecnością swoich przedstawicieli. Naszymi gośćmi byli Panowie: Marek Krzywda z firmy „Agromet”, Dominik Skrobański z firmy „Fumo” i Miłosz Modrzewski z firmy „Mayr”. Z zainteresowaniem przysłuchiwali się relacjom uczniów z praktyk zagranicznych i sami również opowiedzieli o swoich doświadczeniach językowych i ich wpływie na realizację własnych planów zawodowych. Zaproszeniem przedstawicieli okolicznych firm i organizacją tego spotkania zajęły się p. M. Zajfert i p. A. Płaczkowska.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu motywacyjnego p. S. Świstak – Trawińskiego, który uświadomił uczniom zależność pomiędzy motywacją a zdobytymi umiejętnościami językowymi.
Nawiązując do jednego z konkursów, germanistka z naszej szkoły p. Anna Klósak wygłosiła interesujący wykład pod tytułem „ Współczesna Rzeźba Europejska”.
Przedstawienie językowe z udziałem uczniów naszej szkoły wg scenariusza p. K. Dembskiej – Płonki, które w humorystyczny sposób zaprezentowało rozmowę kwalifikacyjną osób ubiegających się o pracę oraz stand-up w wykonaniu Roberta Brylaka, ucznia klasy IVRZI zakończyło Dzień Języków.

Opracowanie: M. Kraśnicka, M. Zajfert