im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Ogólny      2016-06-13 08:23:02

Turystyczno- artystyczna wyprawa na Roztocze 2-3-4 czerwca 2016

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje projekt : Mały region - wielkie możliwości w ramach działań eTwinningu.

Akcja eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko- i długoterminowe partnerstwa.
W ramach projektu współpracujemy z :

• Zespołem Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. J. Zamoyskiego w Zwierzyńcu ,
  • Gimnazjum w Maruszynie Dolnej oraz Zespołem Szkół w Zbiersku.
    Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie swojego regionu i poznanie regionu szkoły partnerskiej pod względem kulturowym, zwyczajowym i krajoznawczym ( Podhale, Roztocze, Wielkopolska).
Współpraca obejmuje wiedzę z zakresu takich przedmiotów jak: geografia, historia, wiedza o kulturze, muzyka, nauki przyrodnicze, psychologia i wychowanie fizyczne.
Działania uczniów polegają na zbieraniu informacji i przekazywaniu ich partnerom projektowym poprzez audiokonferencje, czat, e-mail, forum, inne programy (Powerpoint, wideo, zdjęcia i obrazy).
W ramach współpracy projektowej odbyły się już:
  • konkurs na logo projektu,
  • film pt . Poznajmy się. ,
  • film z przygotowania regionalnych potraw,
  • wykonanie i zamieszczenie na platformie zdjęć obiektów szczególnych dla regionów.
Zwieńczeniem dotychczasowych działań było spotkanie szkół uczestniczących w projekcie w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych „Gry teatralne ” w Zwierzyńcu , w którym również wzięliśmy udział, godnie reprezentując naszą szkołę. W ciągu 3 dni przedstawiono kilkanaście spektakli. Wśród jurorów znalazły się znane aktorki Roma Drozdówna i Alicja Schmidt, które bacznym okiem przyglądały się poczynaniom młodych artystów. Nasi uczniowie odnotowali znaczące sukcesy:
  • Grupa teatralna „Na wynos” za spektakl „Nic na zawsze, ale wciąż” otrzymała wyróżnienie.
  • Kabaret „Na wynos” za program „Dwie postaci sceniczne w poszukiwaniu uśmiechu” uhonorowano III miejscem.
Natomiast w kategorii: poezja śpiewana nagrody zdobyły: - Samanta Nowak – II miejsce, Monika Nowacka – III miejsce i Karolina Walas – wyróżnienie. Nasza reprezentacja zdobyła więc najwięcej nagród spośród wszystkich uczestników.
Z racji tego ,że artyści oraz wspierająca ich publiczność przebyli długą drogę , by dotrzeć na Roztocze ( ponad 500 km ) wyjazd miał także akcenty turystyczne . Zwiedziliśmy sandomierski Stary Rynek oraz podążaliśmy Podziemną Trasą Turystyczną pod nim zlokalizowaną . Poznaliśmy historię Zamościa , miasta idealnego w zabudowie , niezwykle urokliwego i klimatycznego.
Szkoła w Zwierzyńcu , w której gościliśmy , przygotowała także dla nas wiele atrakcji min. wyprawę na Bukową Górę , która jest obszarem rezerwatu ścisłego w obrębie Roztoczańskiego Parku Narodowego, którego sercem jest Zwierzyniec. Odwiedziliśmy okolice stawów Echo , gdzie na wolności spotkać można koniki polskie kiedyś zagrożone wyginięciem - tu przywrócone przyrodzie. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o Roztoczu, odwiedzając tamtejszy Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego PN. Szczególną uwagę zwraca tam wystawa stała pt."W krainie jodły, buka i tarpana". Wystawa składa się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabrał nas w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza.
Pierwsza wycieczka turystyczno- artystyczna potwierdziła dawną prawdę: „ Człowiek najskuteczniej uczy się wtedy, kiedy nie zdaje sobie z tego sprawy”. Oby wielu naszych uczniów mogło odnaleźć w sobie pasję, która określi wartość ich dorosłego życia. Do zobaczenia na wielkich scenach i wspaniałych turystycznych szlakach. Już myślimy o nowych wyprawach!

Opracowanie: Renata Kubiaczyk, Witold Pelka