Ogólny      2016-05-06 17:26:21

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Zespole Szkół nr 2

23 kwietnia jest symboliczną datą dla literatury światowej.

W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
W związku z rosnącym sukcesem Śtwiatowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
W tym roku także w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji odbył się konkurs „Bliżej literatury”. Warunkiem przystąpienia do konkursu było ucharakteryzowanie się na wybraną postać literacką i zaprezentowanie fragmentu jej wypowiedzi oraz przedstawienie charakterystyki bohatera. Komisja konkursowa w osobach pani K.Duczmal, pani J.Śmiatacz-Skorupskiej i pani B. Stajszczyk wyłoniła laureatów konkursu.
Najlepsze okazali się:

• Aleksandra Kapała i Aleksandra Bacik –I miejsce,
  • Marta Janicka i Mikołaj Świtoń –II miejsce,
  • Sandra Luty-III miejsce.
Warto podkreślić, że uczestnicy konkursu wykazali się wielką pomysłowością, oryginalnością oraz zdolnościami aktorskimi. Uwieńczeniem całości była sesja fotograficzna. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.
Mamy nadzieję, że to spotkanie spodobało się uczniom i zachęci ich do częstszego sięgania po ciekawą książkę.

Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny