Ogólny      2016-04-28 10:27:01

Fantastyczne wyniki egzaminów zawodowych w Zespole Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko – Norweskiej

Już za kilka dni rozpoczną się egzaminy maturalne, uczniowie będą sprawdzać swą wiedzę w przedmiotach ogólnokształcących. Trzeba jednak zauważyć , że uczniowie naszego Technikum mają już za sobą sesję egzaminacyjną w egzaminie kwalifikacyjnym z przygotowania zawodowego. Dla kilku zawodów był to już 3 egzamin, bo tyle jest kwalifikacji , aby zdobyć upragniony dyplom technika. Na początek nadal topowy zawód - technik informatyk, zdało 75 % uczniów, przy porównywalnej średniej krajowej, taka liczba uczniów otrzyma też dyplom technika informatyka. Wielki sukces odnieśli nasi mechatronicy, wynik 80 procentowy deklasuje średnią dla regionu wynoszącą 55 procent. Trzeba tutaj dodać, że jest to zawód niesłychanie pożądany wśród pracodawców, a egzamin jeden z najtrudniejszych. Owacje na stojąco należą się logistykom , w 100 % zdali ostatnią kwalifikację i tylko jeden uczeń nie otrzyma dyplomu technika logistyka z powodu potknięcia na jednej z poprzednich sesji egzaminacyjnych, a są ich w tym zawodzie też trzy. Technik pojazdów samochodowych jak zwykle solidny , 85 procent zdanych przy wyniku 69,7 procent dla OKE Poznań daje pewność oraz gwarancję następnym rocznikom mechaników, że w naszej szkole zdobędą bardzo pożądany zawód, a i kadra nauczycielska przygotuje ich solidnie do zmagań egzaminacyjnych także w trzech kwalifikacjach. Kolejna grupa zawodowa to technicy rolnicy, twardzi mężczyźni dla których żadna praca nie straszna , a wyniki egzaminów tylko to potwierdzają. Używając sportowego języka trzeba zauważyć, że mecz , nasza szkoła kontra Wielkopolska wygrali dwa do jednego, bo jakże inaczej można zestawić wyniki , 92,3 procent dla naszych uczniów, a dla OKE Poznań , można rzec marne 44,5 procenta. Takie rezultaty, dają nadzieję graniczącą z pewnością , że nasi uczniowie z takimi wynikami i z takimi zawodami doskonale dadzą sobie radę na trudnym rynku pracy. Tegorocznych maturzystów fantastycznie naśladują ich młodsi koledzy. Uczniowie klasy III technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zdawali swą pierwszą kwalifikację. Ręce aż same składają się do oklasków, wynik 100 procentowej zdawalności w tym nowym i nowoczesnym zawodzie robi kolosalne wrażenie. Radość więc wielka towarzyszy nauczycielom i uczniom, daję motywację do dalszej pracy, bo przecież już za moment kolejna sesja dla kolejnych młodszych roczników.

Opracowanie: Robert Miguła - Kierownik szkolenia zawodowego