Ogólny      2016-03-24 12:58:39

"Różnorodność kulturowa świata "

Prelekcja podróżnicza Przemysława Supernaka w naszej szkole.

W pierwszym dniu tegorocznej wiosny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z ciekawym człowiekiem , panem Przemysławem Supernakiem ,który zaprezentował nam powieść o tolerancji, poszanowaniu dla świata, natury, innych kultur i obyczajów.
Dlaczego będąc w Azji lepiej nie podawać ludziom lewej ręki? Jak zachować się w meczecie lub buddyjskiej świątyni? Czego nie możemy robić, będąc w podróży?
Dalekie kraje i ich odmienne kultury bywają zaskakujące. Niektóre zwyczaje innych ludzi wydają nam się często dziwne i niezrozumiałe. Może nawet niemądre, czy śmieszne. Wystarczy jednak przyjrzeć się im bliżej, by zrozumieć ich sens. Często to, co dla nas jest „normalne” dla kogoś urodzonego np. w Afryce może być równie zabawne lub oburzające. Świat pełen jest różnic kulturowych i warto je rozumieć. Łatwiej wówczas zrozumieć sąsiada, czy kolegę z klasy, który wydaje nam się „jakiś inny”, bo słucha innej muzyki, kibicuje innej drużynie, albo głosuje na innego polityka.
Opowieść była bogato ilustrowana zdjęciami m. in. z Indii, Nepalu, Chin, Birmy, Indonezji, Maroka i Tanzanii. Fotografie były ilustracją egzotycznych krajobrazów, zwierząt, ludzi i dziedzictwa dalekich kultur ,o których pan Przemysław opowiadał .Ponadto było wiele faktów i ciekawostek z zakresu geografii, historii i obyczajów.
Wkrótce na stronie szkoły, pojawi się wywiad przeprowadzony z panem Przemysławem Supernakiem.
Zachęcam do lektury, bo naprawdę warto.

Opracowanie: Renata Kubiaczyk