Ogólny      2013-11-14 23:43:06

Pokaz zjawisk fizycznych dla uczniów szkoły Podstawowej Nr 3

13.11.2013 odbył się pokaz zjawisk fizycznych dla uczniów szkoły Podstawowej Nr 3, będących również uczestnikami projektu Eduscience.

Uczniowie przybyli do naszej szkoły uczestniczyli w pokazie i wykładzie który był transmitowany za pomocą platformy także dla innych szkół.. Nauczyciel fizyki, pan Miguła prowadził pokaz i czuwał nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem doświadczeń. Pierwszym zjawiskiem jakie mieliśmy okazje zaobserwować było gaszenie świeczki z odległości kilku metrów, za pomocą specjalnego pudła. Następnie został zaprezentowany efekt z rurą Rubensa. Jest to poziomo ustawiona, mosiężna tuba. Posiada około 100 otworów. Jeden koniec rury jest zasklepiony, natomiast po drugiej stronie znajduje się mały głośnik. Od spodu umieszczony jest wlot gazu, którym została napełniona. Ulatniający się przez szereg dziurek gaz został podpalony przez nauczyciela. Kształt fali płomieni współgrał z drganiami wywołanymi dźwiękiem. Linia ognia zmieniała się zgodnie z rytmem i głośnością muzyki. Amplitudą fali stymulował także śpiew uczestników prezentacji. Następnie mieliśmy możliwość poznania granic słyszalności ludzkiego ucha. Nadszedł czas na pokaz podopiecznego pana Miguły - Tomka. Przedstawił on w jaki sposób zapalić zapałkę za pomocą lasera. Wysoka temperatura wiązki światła wywołała płomień. Uczennica szkoły podstawowej i opiekunka grupy spróbowały swoich sił w starciu z tym niecodziennym zjawiskiem. Na zakończenie zademonstrowano laser z siatką dyfrakcyjną o zasięgu 8 km . Tego typu spotkania są bardzo cenną lekcją, ponieważ niosą okazję do zrozumienia zjawisk dotyczących tak trudnego przedmiotu, jakim jest fizyka. Zachwyt na twarzach naszych młodszych kolegów upewnił nas w przekonaniu, że pokaz był ciekawy i zajmujący.

Opracowanie: archiwum