Ogólny      2015-12-10 09:33:02

NAUKOWA PRZYGODA

W dniu 20 listopada 2015r. podczas Explorers Festival na Politechnice Łódzkiej odbyło się Laboratorium Przygody, na którym obecna była klasa 3ES wraz z opiekunem Panem Robertem Migułą.

Na festiwal składały się trzy interesujące wykłady przedstawione przez nauczycieli akademickich reprezentujących polskie wyższe uczelnie oraz trzy wizualizacje znanych postaci, ludzi przygody, sportu i podróży.
Pierwszy wykład dotyczył ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia hydrostatycznego, który przedstawił dr. inż. Jan Nowakowski. Omówione zostały ciśnienia atmosferyczne na różnych planetach, wysokościach na Ziemi, w akwenach wodnych na różnych głębokościach, w tym w jeziorach polodowcowych i wulkanicznych. Maciej Kołodziejczyk oraz dr. n. med. Patryk Krzyżak opowiedzieli o rekordowym zanurzeniu w Andach, którego dokonali, ustanawiając tym samym rekord Guinnessa nurkując na głębokość 12 m, pozostając pod wodą ponad 20 min.
"Fizyka na ostrych zakrętach" okazał się niezwykle interesującym wykładem na temat zachowania kierowcy i samochodu podczas jazdy rajdowej z punktu widzenia fizyki. Dr. inż. Adam Sieradzki przedstawił wielkości fizyczne, służące do opisu ruchu samochodu oraz zachowanie pojazdu podczas hamowania czy pokonywania ostrych zakrętów. Kierowca rajdowy Michał Kościuszko ciekawie przedstawił wyścig rajdowy "od kuchni".
Ostatni wykład dotyczył praw fizyki obecnych w fotografii, natury światła, prawoptyki oraz powstawania obrazów w aparacie fotograficznym. Fotograf sportowy Anna Kawala-Konik opowiedziała o swojej pasji, fotografii i psich zaprzęgach. Omówiła najważniejsze cechy fotografii sportowej, m.in. jak zabezpieczyć sprzęt przed mrozem, jak radzić sobie w trudnych warunkach pogodowych oraz jak wydobyć emocje na zdjęciu.
Spotkanie zakończyło Kolokwium z Adrenaliny, czyli wielki test z wykładów poprowadzonych w czasie Laboratorium. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody rzeczowe.

Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny