Ogólny      2015-12-08 10:29:21

DZIEŃ DAWCY SZPIKU W OSTRZESZOWIE

109 potencjalnych dawców zarejestrowało się podczas V Dnia Dawcy Szpiku w Ostrzeszowie, co łącznie z pięciu edycji dało 805 zgłoszonych do bazy DKMS.

Akcję zorganizowaną przez Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej koordynowały panie Katarzyna Dembska i Ewa Karwacka. W budynku dawnego Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Zamkowej, w godzinach od 11 do 17 wolontariusze rejestrowali potencjalnych dawców. Rejestracja polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo Zespołu Szkół Nr 2 pod okiem p. Doroty Kusiak przygotowało słodki poczęstunek, z którego dochód w wysokości 390,50zł przeznaczony jest na rzecz fundacji DKMS Polska.
W dzień poprzedzający akcję, 3 grudnia o godz. 11:00 odbyło się spotkanie edukacyjne w ostrzeszowskim Kinoteatrze „Piast” dla młodzieży szkół średnich powiatu ostrzeszowskiego, podczas którego goście z Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu – dr n.med. Monika Biedroń i dr n.med. Justyna Rybka wygłosiły prelekcję na temat białaczki oraz dawstwa szpiku. W dalszej części, pan Tomasz Maciejewski – dawca rzeczywisty i pani Katarzyna Majewska – mama 12-Julii, która zmagała się z chorobą córki, podzielili się z publicznością swoimi wyjątkowo wzruszającymi historiami. Całość spotkania umilił występ duetu wokalno-instrumentalnego pod okiem nauczycielki ZS Nr 2 p. Haliny Kurzawy. Podczas spotkania wręczono nagrody finalistom II Powiatowego Konkursu Plastycznego „Podziel się życiem” , adresowanego do dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na konkurs spłynęło łącznie 61 prac ze szkół powiatu ostrzeszowskiego, które przez jury oceniane były w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Marta Gorzelańczyk, II – Nikola Filipiak, a III – Julia Kaźmierczak; wyróżnienia otrzymali: Anna Kochan i Mateusz Błażejewski. Cała piątka to uczniowie Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze. W kategorii gimnazjów I nagrodę zdobył Damian Kubczak z Gimnazjum w Siedlikowie, II – Oliwia Pietroń z Gimnazjum w Kobylej Górze, a III – Katarzyna Rauchuta z Gimnazjum w Mikstacie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały uczennice Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie: Katarzyna Siwek i Magdalena Kalinowska.
ZS Nr 2 – organizator przedsięwzięcia, pragnie podziękować przede wszystkim Starostwu Powiatowemu za objęcie akcji honorowym patronatem, a także sponsorom za ufundowanie wspaniałych nagród: KOŁO – Spółdzielnia Mleczarska, Mikador Centrum, BiurPap Ostrzeszów, Grupa Chic Sp. z o.o. , MatMax Instrumenty Muzyczne, Zakład Energetyki Cieplnej – Pływalnia „Oceanik” , Fabryka Mocy oraz Restauracja „U Ewy” .
Koordynatorki akcji, Katarzyna Dembska i Ewa Karwacka dziękują wszystkim, którzy się w akcję zaangażowali: wolontariuszkom, księżom, telewizji ProART, radiu Centrum i radiu SUD, przedstawicielom lokalnych gazet, dyrekcji Kinoteatru „Piast” i wszystkim tym 109 osobom, którzy zdecydowali się dołączyć do grona ludzi dobrej woli, niosących nadzieję na życie. To najpiękniejszy prezent na Święta! DZIĘKUJEMY.

Opracowanie: Katarzyna Dembska i Ewa Karwacka koordynatorki