Gastronomia      2013-10-07 01:04:06

Wizyta delegacji z ZS nr 2 w Ostrzeszowie na Ukrainie

W dniach od 3 do 5 października br. grupa nauczycieli i uczniów z naszej szkoły oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych w Litomyślu w Czechach brali udział w Festiwalu Pierogów.

Odbył on się w zaprzyjaźnionej szkole średniej w Drohobyczu na Ukrainie. Pierogi to potrawa narodowa w tym rejonie Europy. W zawodach uczestniczyło 10 drużyn z okolicznych szkół , które uczą zasad i produkcji żywienia. Nasza drużyna uzyskała wyróżnienie , a także zdobyła szczególne uznanie jury i publiczności za smak, wystrój i nowoczesne podanie potrawy. Uczestnicy festiwalu mogli popróbować wykonanych przez uczniów specjałów. Można było spróbować słodkich pierogów, nasze były z jabłkami, inne z dynią w sosie malinowym czy z orzechami w sosie miodowym Wszystkim smakowały także pierogi przygotowane ? na ostro?, z mięsem , szpinakiem i różnymi sosami. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnego poznania. Naszej grupie towarzyszyła tłumaczka, Polka Janina Chłopek, która jest nauczycielem w ukraińskiej szkole. Oboje z mężem Adamem zajmują się pielęgnacją polskich pamiątek. Założyli w Drohobyczu polską bibliotekę, czasopismo ?Głos nauczycielski? i muzeum poświęcone Brunonowi Schulzowi , wielkiemu polskiemu pisarzowi, który mieszkał i został zamordowany w getcie w Drohobyczu w 1942. Byliśmy pod wielkim wrażeniem pracy, jaką społecznie państwo Chłopkowie wykonują dla mieszkających w tej okolicy Polaków. Nasza delegacja była serdecznie przyjęta przez ukraińskich gospodarzy. Takie spotkania są okazją do zawarcia przyjaźni, do poznania nowych ludzi i odmiennych kultur.

Opracowanie: archiwum