Ogólny      2015-03-23 22:58:14

III Wielkopolska Lekcja Geografii w ZS Nr 2

W dniu 18 marca br. odbyła się w Zespole Szkół Nr 2 kolejna , trzecia już , Lekcja Geografii.

W lekcji tej udział wzięli uczniowie ostrzeszowskich i ostrowskich szkół średnich , uczniowie gimnazjów z powiatu ostrzeszowskiego oraz uczniowie wybranych szkół podstawowych. Prelegentami tegorocznej edycji byli niezwykli podróżnicy i eksploratorzy , ludzie wielu pasji.
„Rowerami na Krańce Świata” – tak nazywała się prelekcja, w trakcie której Agnieszka Waligóra opowiedziała o rowerowej podróży przez Amerykę Południową .Dzięki swoim dokonaniom oraz wspaniałym fotografiom , które znalazły się w prestiżowym magazynie podróżniczym National Geografic Traveler razem z mężem Mateuszem uzyskali grant finansowy na przedłużenie swojej podróży w…. Australii.
2 lata, 2 kontynenty, 16 000 km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Była to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce ,w którym czują się najlepiej.
Druga prelekcja przygotowana została przez pana Aleksandra Lwowa i nosiła tytuł „Zwyciężyć znaczy przeżyć”. Była to mądra i bogatej treści opowieść o historii polskiego i światowego himalaizmu , o tym jak wiele trzeba poświęcić , by zostać zdobywcą. Aleksander Lwow wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich (kurs grotołazów) i w Karkonoszach.
Od 1971 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu (do momentu jego rozwiązania w 1998). Od 1999 r. jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Wspinał się zarówno samotnie , jak i organizował wyprawy . W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition.
Trzecia prelekcja autorstwa pana Bolesława Grabowskiego przeniosła nas jeszcze dalej na wschód , bo do Japonii. Prelekcja nosiła tytuł „ Blaski i cienie życia Japończyków ” .
Podczas niej pokrótce zaprezentowane zostały tradycja i nowoczesność tego kraju , miasta - Tokio, Kioto, Nara i wulkan Fudżi, zobrazowane zdjęciami z pobytu podróżnika w kraju kwitnącej wiśni. Całości dopełniły przedmioty przywiezione z Japonii i kimona, w które uczniowie mogli się ubrać, przyrządy do pisania i wiele - innych ciekawych pamiątek.
III Wielkopolską Lekcję Geografii uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego Foomix oraz pokaz doświadczeń chemicznych imitujących zjawiska geograficzne , takie jak wulkanizm i gorące źródła.
Do zobaczenia za rok na kolejnej mam nadzieję , tak samo ciekawej , Lekcji Geografii !

Opracowanie: Renata Kubiaczyk