Język angielski      2015-03-14 22:20:56

INNOWACYJNE SPOSOBY PROWADZENIA LEKCJI W ZS NR 2.

Wiele wrażeń i pozytywnych emocji doznali uczniowie klasy IIIaTI podczas niekonwencjonalnej lekcji przeprowadzonej przez pana Adama Fularę dnia 04.03.2015 Co w takim razie zdecydowało o osobliwości tematu ‘Język Java w systemie Android”? Dlaczego treść zajęć wzbudziła tak wielką ekscytację wśród uczniów? Otóż, lekcja dotycząca programowania aplikacji mobilnych dla systemu ANDROID została zrealizowana w języku ANGIELSKIM! Warto podkreślić, iż Android to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się technologia stosowana w zegarkach, telewizorach, telefonach, nawigacjach. Jak zatem wyglądała lekcja dotyczącą tak współczesnej i praktycznej tematyki?
Mianowicie, Pan Adam przedstawił część teoretyczną zajęć za pomocą atrakcyjnej prezentacji multimedialnej, dzięki której uczniowie dowiedzieli się jak tworzyć pierwsze swoje aplikacje przeznaczone dla telefonów komórkowych i tabletów w programie Android Studio. Nie mniej jednak, największy entuzjazm wywołała część praktyczna lekcji, podczas której uczniowie łączyli telefon komórkowy i komputer w takim oto trybie, że tworzona w specjalnym środowisku programistycznym aplikacja uruchamiała się od razu na ich telefonach. To z kolei zachęcało uczniów do angażowania się w coraz trudniejsze zadania.
Jak twierdzi pan Adam, lekcja, która odbyła się 4 marca jest początkiem całego cyklu lekcji, które również zostaną prowadzone w języku angielskim.
Uczniowie mieli zatem okazję połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdaniem uczniów, oprócz fascynującej tematyki, lekcja była niecodzienną szansą na to by w bardzo ciekawy sposób przyswoić słownictwo angielskie występujące w środowisku programistycznym . Ponadto, lekcja stanowiła swoiste przygotowanie uczniów technikum informatycznego (klasy IIIaTI) do dwutygodniowych praktyk zawodowych w Anglii. Z relacji uczniów wynika, że lekcja, w której wzięli udział 4 marca, na zawsze pozostanie jedną z najciekawszych lekcji, w jakich mieli szansę uczestniczyć. Podczas zajęć uczniowie przekonali się o tym, jak istotna jest znajomość języka angielskiego nie tylko w codziennej komunikacji, ale również w obsłudze oprogramowań komputerowych i aplikacjach stosowanych w telefonach komórkowych najnowszej generacji.
Cytując realizatora tego innowacyjnego pomysłu-pana Adama Fularę; „Android to platforma rozwijana przez potentata technologii informacyjnej firmę Google. Obecnie wiele firm poszukuje programistów tworzących w Javie aplikacji na telefony mobilne oferując bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Najistotniejszą nauką płynącą z tej lekcji jest fakt, że zdobyte umiejętności obsługi języków PHP i SQL uczniowie będą mogli wpisać sobie w CV a to znacząco zwiększy ich szanse znalezienia dobrze płatnej pracy”. Niewątpliwie, konkluzja pana Adama potwierdza sens i istotę prowadzenia tego typu lekcji w naszej szkole. W imieniu uczniów serdecznie dziękuję panu Adamowi za zaangażowanie i przeprowadzenie tak ciekawej tematyki w tak innowatorski sposób. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lekcje!

Opracowanie: Katarzyna Kubiak-Moś