Język polski      2015-02-13 00:45:35

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

(Mikołaj Rej)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dobra chwila by zastanowić się, czy nie zubożamy naszego bogatego, pięknego języka polskiego. Czy piszemy pełnymi zdaniami, używamy właściwych form wyrazów, wprowadzamy obcojęzyczne wyrazy do języka potocznego, używamy skrótów, stosujemy wielkie i małe litery? A przecież język polski jest „ą”-„ę”, język polski da się lubić.

Dziś 12 lutego pierwszy raz w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.Z tej okazji wśród uczniów zostały przeprowadzone konkurencje łączące się tematycznie z tym świętem. Uczniowie przygotowali plakaty przekazujące ideę święta oraz wzięli udział w teście określającym ich znajomość języka ojczystego a także poprawność posługiwania się nim.W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 31 uczniów naszej szkoły.W kategorii najlepszy plakat zwyciężyli:
I miejsce Kinga Mielcarek z klasy 1bLO, II miejsce Paulina Roszak i Julita Szczęsna z klasy 1TL, III miejsce Maciej Łopata z klasy 1TL,
natomiast „Mistrzami Języka Polskiego” okazały się panie: I miejsce Paulina Bajer z klasy 1bLO, II miejsce Kornelia Łamacz z klasy 2bLO, III miejsce Patrycja Adamska z klasy 2bLO.

Całość obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowała i koordynowała pani Beata Stajszczyk razem z panem Witoldem Pelką. Wyróżnieni uczniowie oprócz dyplomów i gratulacji, które otrzymali z rąk Przewodniczącej Rady Powiatu pani Marianny Powązki i pana dyrektora Witolda Jakubczyka, otrzymali również nagrody, które ufundowali:

• Fabryka Mebli UNIMEBEL pana Jana Muchy,
  • Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej „Pollena” Ostrzeszów,
  • Ostrzeszowskie Centrum Kultury,
  • Księgarnia „Pegaz” pana Grzegorza Janiszewskiego,
  • Basen „Oceanik” w Ostrzeszowie.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji święta, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

Opracowanie: Beata Stajszczyk