Język angielski      2015-01-20 01:53:51

Wizyta wolontariuszy z Peru i Argentyny

W dniach 12-17.01 gościliśmy Agustinę i Miguela-wolontariuszy z Argentyny i Peru, którzy odwiedzili naszą szkołę w ramach projektu realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC.

Uczniowie przyjęli zagranicznych rówieśników z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem. Wzajemnej integracji sprzyjały nie tylko konwersacje w języku angielskim i hiszpańskim, ale również wspólna gra w kręgle, spotkania towarzyskie oraz przygoda kulinarna. Niekwestionowaną zaletą czasu spędzonego w towarzystwie Agustiny i Miguela było sprawdzenie swoich umiejętności językowych w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych, a tym samym poznanie podobieństw i różnic dotyczących savoir vivre na co dzień, systemu oświaty i etapów edukacji, komunikacji niewerbalnej, posiłków spożywanych o danej porze dnia, sposobów celebrowania wydarzeń takich jak urodziny, ślub oraz zasad okazywania kultury osobistej w relacjach interpersonalnych. Otrzymaliśmy również wskazówki przydatne dla turystów odwiedzających Argentynę i Peru.

Niezwykle wartościowym doświadczeniem było również wspólne gotowanie polegające na przygotowaniu tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Uczniowie klasy II TZ bardzo chętnie wzięli udział w przygodzie kulinarnej i przygotowali dla Agustiny i Miguela potrawy takie jak bigos, gołąbki, krokiety oraz desery w postaci ciast autorstwa Michała Konarskiego oraz Kamili Małys. Nagrodą za 4 godzinne gotowanie było wspólne degustowanie przygotowanych potraw i deserów. Dziękuję serdecznie naszym kucharzom z klasy 2 TZ i życzę im powodzenia w kolejnych kulinarnych wyzwaniach.

Wizyta wolontariuszy w naszej szkole była niecodzienną przygodą dla naszych uczniów, która łączyła praktyczną naukę języka angielskiego z wymianą doświadczeń kulturowych. Najlepszym dowodem wzajemnej sympatii jest fakt, iż wspólnie spędzony czas nie ograniczał się tylko do godzin lekcyjnych. Agustina i Miguel spędzili dużo czasu z naszymi uczniami również w godzinach po- południowych i wieczornych. Gra w kręgle zaowocowała nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim nawiązaniem prywatnych kontaktów, co można było zauważyć w kolejne dni w naszej szkole w postaci wspólnego spędzania przerw, robienia wspólnych zdjęć, wymiany adresów mailowych, a nawet wspólnej wizyty u fryzjera.

Dziękuję serdecznie uczniom klasy 2bLO, którzy, w znacznym stopniu przyczynili się do urozmaicenia pobytu wolontariuszy w Ostrzeszowie. Są to: Daniel Kramarczyk, Aneta Ignor, Paulina Szczepańska oraz Hanna Liebner. Szczególne podziękowanie kieruję do Marysi Cybulskiej (klasa 3aLO), Krystiana Nowaka (klasa 2LA) oraz Dawida Zadki (klasa3SL), którzy pokazali dowody polskiej gościnności zapraszając naszych gości do swoich domów. Z relacji Agustiny i Miguela wynika, że wspólne kolacje, śpiewanie, gotowanie, gra na gitarze oraz na perkusji niewątpliwie zapiszą się bardzo pozytywnie w ich pamięci. Mamy nadzieję, że kontakt z Agustiną i Miguelem pozostanie żywy i długotrwały.

Opracowanie: Katarzyna Kubiak-Moś