Ogólny      2022-11-08 00:00:00

Żywa lekcja historii

2 listopada 2022 odbyła się, jak co roku „żywa lekcja historii ”. W tym roku uczestniczyła w niej młodzież klasy IV LI z Zespołu Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko- Norweskiej w Ostrzeszowie pod opieką nauczyciela historii i wos-u Roberta Hyli. Lekcja ta odbywała się po raz drugi w zaduszki , a nie przed Świętem Wszystkich Świętych.

Lekcja była poświęcona pamięci poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej z szczególnym uwzględnieniem postaci rotmistrza Stefana Ryszarda Inisa, nad którego mogiłą opiekę sprawuje nasza szkoła, a jest on pochowany na ostrzeszowskiej nekropoli. Uczniowie wraz z nauczycielem dokonali uroczystego zapalenie znicza i odczytania okolicznościowego referatu. Ponadto zostały przypomniane zagadnienia związane z historią cmentarza i znajdującymi się na nim pomnikami a szczególnie z pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz z tradycją święta Wszystkich Świętych i zaduszek. Przybliżono pamięć o zmarłych dyrektorach i nauczycielach z naszej szkoły m.in. Henryku Stempniu –1. dyrektorze i założycielu szkoły, 2. dyr. Bolesławie Jędrzejewskim, wicedyrektorach: Henryku Drożaku i Ryszardzie Szymanku),a także o mogiłach osób zasłużonych dla Ostrzeszowa: Zbyszko Szmaj, Antoni Serbeński , ks. proboszcz Zdzisław Sobierajski, dr Marian Dorożalski, Antoni Władysław Wodniakowski, pułk Jan Maliński, Władysław Graf, Ignacy Igo Moś, Tadeusz Pacanowski, ks. Michał Perliński, na których grobach zostały zapalone znicze.

Pamięć o przodkach jest ważnym elementem kształtującym szacunek , a przybliżanie jej młodzieży jest niewątpliwie bardzo ważnym zadaniem każdego nauczyciela.

Robert Hyla

Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny