Ogólny      2015-01-12 15:08:44

"Dni Ziemi" we Francji

Już po raz ósmy Zespół Szkół Nr 2 brał udział w Dniach Ziemi (Journees du Terroir) w Beaune-la-Rolande we Francji.

W dniach 11-15 grudnia przebywaliśmy w szkole, w której uczniowie przygotowali dla nas wiele atrakcji. Przede wszystkim zaprezentowali nam swoje kierunki kształcenia zawodowego. Zobaczyliśmy ich pracownie i sprzęt do zajęć praktycznych, odbywających się w wielu nietypowych zawodach, na przykład drwal, pszczelarz, bukieciarz. Choć było to dla nich niemałym wysiłkiem komunikowali się z nami w języku angielskim. Przygotowali dla nas również prezentację i koncert muzyki marokańskiej, pod okiem nauczycielki, która pochodzi z tego kraju.

Mer miasteczka Beaune-la-Rolande przyjął nas na uroczystej kolacji i na złożył świąteczne życzenia dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Dni Ziemi trwały dwa dni. W tym czasie staraliśmy się jak najlepiej pokazać polskie tradycje bożonarodzeniowe. Francuzi z chęcią próbowali naszych specjałów i zachwycali się ręcznie zrobionymi dekoracjami.

Oprócz naszej szkoły w targach brały udział szkoły partnerskie: Liceum Ogólnokształcące z Krakowa, szkoła z Litomyśla w Czechach oraz szkoła z Crodo we Włoszech. Młodzież ze wszystkich szkół szybko się zaprzyjaźniła i znalazła wspólne tematy do rozmów. Na zakończenie pobytu we Francji zwiedziliśmy Paryż. Zrobił na nas ogromne wrażenie i miło byłoby wrócić tam w przyszłym roku, aby zobaczyć to, czego nie zdążyliśmy obejrzeć tym razem.

Dni Ziemi w Beaune-la-Rolande pozwoliły nam poznać regionalne produkty Francji, Czech i Włoch, które choć bardzo różnią się od naszych, to zachwycają bogactwem smaku. Usłyszeliśmy również, z ust uczestników, wiele ciekawostek dotyczących świątecznych zwyczajów w krajach, z których pochodzą.

Opracowanie: archiwum