Mechatronik      2014-11-25 19:19:12

Mechatronicy na Politechnice Łódzkiej

Dzień 21 listopada 2014 zapisał się dla uczniów klasy 3 technikum mechatronicznego w sposób szczególny, nauce towarzyszyła przygoda.

Wszystko za sprawą wyjazdu na Politechnikę Łódzką na XVI Laboratorium Przygody , którego celem jest propagowanie nauk ścisłych w połączeniu z ich praktycznym zastosowaniem i wykorzystaniem możliwości technicznych jakie ma do zaoferowania współczesny świat . W auli Politechniki zebrało się około 500 uczniów z całej Polski, począwszy od Bystrzycy Kłodzkiej, przez nasz Ostrzeszów, a skończywszy na Białymstoku, czy Krakowie. Naukowa przygoda rozpoczęła się wykładem dr inż. Macieja Karczewskiego z Politechniki Łódzkiej , pt. "Aerodynamika dla .... laika! O siłach, momentach i prądach w przestworzach?
Omówione zostały podstawowe zagadnienia z aerodynamiki, tj. mechanizm powstawania sił i sposoby ich kontroli dla potrzeb statków powietrznych. Następnie pojawił się pan Sebastian Kawa, wielokrotny mistrz świata w szybownictwie, który zastosowanie praw aerodynamiki pokazał nam w praktyce. Opowieść o podniebnych wojażach, próbach przelotu nad Mount Everestem, poparta fantastycznymi zdjęciami, zapierała dech w piersiach. Kolejny prelegent sprowadził nas na ziemię, zgłębialiśmy temat ?O tarciu ? bez oporów" , było praktycznie i ciekawie dzięki panu Rafałowi Przybyle z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Po tym jednak typowo naukowym wykładzie, popędziliśmy po zboczach gór Polski i Francji słuchając pana Jędrzeja Dobrowolskiego mistrza Polski w narciarstwie szybkościowym, do którego należy rekord Polski 242,261 km/h, zarazem jest to siódmy wynik na świecie. Tytuł prelekcji ?Formuła 1 na nartach?, było szybko, ciekawie no i jednak trochę niebezpiecznie. Kolejny wykład to fizyka współczesna i podwójna natura światła, pan dr inż. Piotr Słoma, próbował wyjaśnić jaka jest współczesna wiedza o naturze światła, oraz jakie możliwości techniczne nam to daje. Na zakończenie obejrzeliśmy wizualizację pana Normana Kenta z USA, pt. ?Podniebne pejzaże? wybitnego operatora powietrznego świata, podczas której zaprezentowany został film o skokach spadochronowych, z podkreśleniem ich piękna, widoków, wrażeń grawitacyjnych, zobaczyliśmy dosłownie podniebny balet. Obrazowi towarzyszyła piękna muzyka na żywo w wykonaniu pana Wojtka Hoffmana, gitarzysty zespołu Turbo. Za rok kolejna edycja, bardzo chętnie tam wrócimy, bo jest pewność, że ponownie będzie ciekawie i naukowo.

Opracowanie: archiwum